FAQ

 • Скільки грошей мені потрібно мати при собі, аби подорожувати країнами Європейського Союзу?

  Відповідно до статті 5 (3) Шенгенського прикордонного кодексу такі кошти мають оцінюватися в залежності від кількості днів, мети перебування та середніх цін у зазначеній країні на харчування і проживання, помножених на кількість днів перебування.

  Ви повинні бути у змозі підтвердити, що маєте достатньо коштів на час запланованого перебування та для повернення додому або для транзиту до третьої країни.

  Для підтвердження фінансової спроможності ви можете пред'явити готівку, дорожні чеки та кредитні картки міжнародних платіжних систем.

  Декларації про спонсорство й гарантійні листи/запрошення від осіб, у яких ви плануєте зупинятися, також можуть слугувати доказом фінансової спроможності.

  Баланс картки може бути перевірений у банкоматі, якщо такий є в зоні прикордонного контролю, або ж за допомогою інтернет-банкінгу, телефонного дзвінка у банк чи іншими засобами, доступними у пункті перетину кордону.

  Запрошення від осіб, у яких ви маєте намір зупинитися, можуть перевірити на кордоні, зв'язавшись із ними безпосередньо або через компетентні органи.

        Орієнтовні щоденні витрати, від яких мають право відштовхуватися прикордонники, наведені на сайті Єврокомісії, а також на інтерактивній карті ГО «Європа без бар'єрів» та відрізняються від країни до країни.

 • Чи потрібно мені мати медичну страховку для подорожі країнами ЄС?

  Медична страховка не є обов'язковою вимогою для безвізового в'їзду. Проте її рекомендується мати для вашої ж упевненості.

 • Чи потрібна мені віза для роботи у країнах ЄС на термін менше трьох місяців?

  Так, для роботи у державах-членах Євросоюзу вам необхідно оформити національну робочу візу або посвідку на проживання чи інший документ, передбачений вимогами конкретної країни, навіть якщо йдеться про сезонну роботу терміном менше трьох місяців. Національні вимоги для працевлаштування іноземців Ви можете уточнити в посольстві відповідної країни в Києві.

  Працевлаштування без виконання таких вимог є підставою для депортації та кількарічної заборони в'їзду громадянина до ЄС

 • Якщо я планую відвідати друга або родича, чи потрібно мені надати конкретну інформацію про цю людину на кордоні?

  Вас можуть попросити надати детальну інформацію про цю людину. Рекомендується мати із собою принаймні адресу та контактний номер телефону.

 • Чи потрібна мені віза для візиту у справах мого бізнесу, участі в конференції, навчальному курсі або у виставці?

  Ні.

 • Чи повинен я отримати навчальну візу, якщо я планую поїхати до країни ЄС для короткострокового навчання терміном менше 90 днів?

  Вам потрібно отримати дозвіл на навчання тільки у разі, якщо ви маєте намір перевищити термін у 90 днів перебування в Євросоюзі протягом 180-денного періоду. Для цього ви маєте подати заяву на довгострокову візу з метою навчання.

 • Чи є обмеження на подорожі з однієї країни Євросоюзу в іншу?

  Між країнами Шенгенської угоди немає постійного прикордонного контролю, подорожуючий може виїхати з однієї держави до іншої, навіть не помітивши цього. 

  Однак держави зберігають право на вибірковий контроль, а часом - під час великих міжнародних заходів та за підвищеної терористичної загрози - можуть відновлювати масштабніші перевірки паспортів. У 2016-2017 роках до 10 країн ЄС запроваджували тимчасовий паспортний контроль. Зважаючи на це, рекомендуємо Вам мати паспорт під час поїздок між державами-членами. 
   
  Нагадуємо також, що постійний прикордонний контроль діє між країнами Шенгенської зони та Болгарією, Кіпром, Румунією та Хорватією..

 • Що трапиться, якщо я залишуся в ЄС більш ніж на 90 днів без посвідки на проживання або довгострокової візи?

  Перебування громадян України в ЄС понад 90 днів без посвідки на проживання або довгострокової візи є незаконним і може призвести до депортації та заборони повторного в'їзду до країн Євросоюзу терміном на кілька років.

 • Що трапиться, якщо я буду працювати в країнах Євросоюзу без дозволу на роботу?

  Працювати в ЄС, якщо ви в'їхали за безвізовим режимом - без дозволу на роботу, посвідки на проживання чи спеціальної робочої візи - категорично заборонено. Це може призвести до депортації та заборони повторного в'їзду до країн Євросоюзу терміном на кілька років, навіть якщо ви не порушили граничний термін безвізового перебування (правило 90/180).

 • Які правила подорожі до країн ЄС автівкою в умовах безвізового режиму?

  Що необхідно для подорожі за кордон на авто?

  -      національне посвідчення водія

  -      розпізнавальний знак України на транспортному засобі

  -      договір обов'язкового страхування  цивільної  відповідальності  власників транспортних засобів

  -      свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, що видане на особу, яка перетинає кордон

  -      державний номерний знак на ТЗ.

  Водіям слід пам'ятати, що індивідуальні номерні знаки транспортних засобів дійсні лише на території України, за кордон необхідно виїжджати на державних номерних знаках.

  У разі відсутності права власності на транспортний засіб - слід  оформити  документи  для  поїздки за  кордон, для цього необхідна заява  власника  транспортного засобу або документ, що підтверджує  право  користування і (або) розпорядження транспортним засобом.

  Особам, що здійснюють поїздку за кордон на автомобілі, який не є їх власністю, на період подорожі видається  свідоцтво  про реєстрацію  на  їх  ім'я. Свідоцтво про реєстрацію, видане на ім'я власника  транспортного  засобу,  і  документи,  які підтверджують право  користування і (або) розпорядження транспортними засобами, зберігаються  у  сервісному центрі МВС.

  Важливо! Видане на  період  поїздки за кордон свідоцтво про реєстрацію підлягає  поверненню відповідному сервісному центру МВС  не пізніше ніж протягом 10 днів після повернення з-за кордону.

  Транспортні засоби,  на які згідно із законом встановлено тимчасову заборону на зняття з обліку (крім транспортних  засобів, придбаних  у  розстрочку), до поїздок за кордон не допускаються.

  Детальну інформацію про організацію поїздки за кордон на транспортному засобі можна знайти на сайті hsc.gov.ua, отримати консультацію – за номером (044) 290-18-99 або на офіційній Фейсбук-сторінці Головного сервісного центру МВС.

 • Чи потрібно міняти діючий закордонний біометричний паспорт дитині після того, як їй виповниться 16 років?

  Міняти паспорт після досягнення дитиною 16 років не потрібно. Паспорт діє до закінчення терміну, що вказаний у документі.

 • Чи можна в’їхати до країни ЄС за старим паспортом із візою, а потім, коли віза закінчиться, виїхати з ЄС уже за біометричним?

  Поточна редакція прикордонного кодексу ЄС не містить такої заборони. Більше того, від 2014 року законодавство шенгенської зони напряму дозволяє подорож за межами часових рамок візи, за якою особа в’їхала до шенгенської зони, якщо ці рамки розширюються новим дозволом на короткотермінове перебування (новою візою). У період безвізового режиму біометричний паспорт є документом, що виконує саме таку роль.

  Водночас якщо паспорт із візою та біометричний паспорт – це різні документи, ви маєте бути готові надати на виїзді обидва документи та, за потреби, усні пояснення з цього приводу. Ця ситуація врегульована Прикордонним кодексом ЄС (ст. 12), який регламентує правила виїзду з ЄС за документом, в якому відсутній в’їзний штамп.

  Важливо: норма 90/180 розраховується сумарно на візовий і безвізовий періоди подорожі; скасування візового режиму не обнулює кількість днів, проведених на території ЄС.

  Підсумовуючи: якщо йдеться про в’їзд до країни шенгенської зони, то відповідь «так» – із певними застереженнями, що викладені нижче. У разі, якщо йдеться про країну-члена ЄС за межами шенгенської зони, слід проконсультуватися з міграційною владою відповідної держави або з її посольством у Києві, аби уникнути розбіжностей національного та шенгенського законодавства.

 • Якщо у біометричному паспорті є шенгенська віза і всі її дні вже використані, з якого моменту починається новий 180-денний безвізовий період?

  Настання безвізового режиму не обнулює «лічильник днів» 180-денного періоду. Дні, проведені на території країн ЄС та шенгенської зони під час подорожі з візою, будуть враховані разом із днями, які ви пробули в ЄС за безвізовим режимом. Це правило не змінюється, навіть якщо йдеться про новий біометричний паспорт – у шенгенській інформаційній системі лишаються дані зі старого документу. Тому рекомендуємо сумлінно дотримуватися правила 90/180.

 • Чи можна після закінчення терміну дії посвідки на проживання в країні ЄС залишитися в ній у межах безвізового режиму, не виїжджаючи при цьому з країни?

  Так, можна, якщо зараз ви перебуває в ЄС із біометричним паспортом. Ретельне дослідження шенгенського законодавства засвідчило, що воно не забороняє такого перебування. Підрахунок днів за правилом 90/180 при цьому ведеться із дня, наступного після закінчення дії посвідки на проживання або національної візи. Водночас ви маєте бути готові надати на виїзді ці документи та, за потреби, усні пояснення з цього приводу.

  Залишитися в ЄС за безвізовим режимом можна також у разі, якщо національна віза була проставлена у паспорт старого зразку, але людина має із собою також біометричний паспорт. Ця ситуація врегульована Прикордонним кодексом ЄС (ст. 12), який регламентує правила виїзду з ЄС за документом, в якому відсутній в’їзний штамп.

 • Якщо у мандрівника є відмови у візах до країн шенгенської зони, чи буде це перешкодою для безвізової подорожі?

  Старі відмови у візах самі по собі не можуть бути причиною для відмови у в’їзді за безвізовим режимом, однак якщо у вас є відмови у паспорті, ви маєте бути готові до того, що прикордонники можуть перевіряти вас більш прискіпливо, аніж інших подорожуючих. Тому ми рекомендуємо мати при собі всі обов’язкові докази добропорядності: зворотний квиток, доказ підтвердженого проживання та грошове забезпечення.

  Водночас ситуація змінюється, якщо причиною заборони на в’їзд була наявність вашого прізвища у шенгенській інформаційній системі і це було зазначено у письмовому поясненні посольства щодо причин відмови у візі. Приміром, заборона на в’їзд на певну кількість років виноситься тим, хто раніше був депортований з ЄС, зокрема через перевищення терміну перебування. Термін заборони обирається щодо кожного порушника індивідуально.

 • Яка інформація має бути вказана у листі-запрошенні довільної форми і чи може бути такий лист-запрошення роздруківкою повідомлення з електронної пошти? Яку форму повинно мати підтвердження фінансової гарантії?

  Так, запрошення, роздруковане з електронної пошти, може бути використане подорожуючими. Потурбуйтеся, аби сторона, яка вас запрошує, зазначила (мовою країни, де здійснюється перетин, або англійською мовою) свою адресу, діючий телефон для зв’язку, мету візиту, зв’язок із запрошуваною особою або особами.

  Натомість підтвердження фінансових гарантій (якщо подорожуючий не має можливості довести фінансову спроможність) бажано надавати не у довільній формі, а офіційнім документом. Формат фінансових гарантій встановлюється на національному рівні кожною країною-членом ЄС. Зазвичай цей документ завіряється муніципальною владою у тій місцевості, де зареєстрована особа, що запрошує.

 • Яким є порядок дій у разі відмови в перетині кордону під час авіаподорожі? Чи є якісь зобов’язання в авіакомпаній у таких випадках? Як у цій ситуації може допомогти консульство України в країні, до якої прилетів пасажир?

  У разі, якщо подорожуючому було відмовлено у в’їзді на аеропортовому пункті перетину кордону, шенгенське законодавство покладає на авіакомпанію зобов’язання щодо забезпечення невідкладного повернення громадянина до України або до іншої держави, до якої він має право в’їзду.

  Водночас відмова не забороняє подальшого в’їзду, якщо подорожуючий усуне недоліки, які стали причиною такої відмови.

  Прикордонний кодекс ЄС (ст. 14) гарантує, що рішення про відмову може бути оскаржене, але оскарження відбувається за національним законодавством кожної окремої держави-члена ЄС. У разі, якщо ви не з’ясували порядок такого оскарження, перебуваючи на кордоні, рекомендуємо звернутися до посольства відповідної держави у Києві для його уточнення. Оскарження відмови не припиняє її дії.

  У разі, якщо рішення про відмову вже винесене, консул України має обмежену компетенцію щодо надання допомоги.

 • Якщо у групі людей один з них є спонсором інших (має достатньо коштів для всіх), як пояснити це прикордоннику?

  Прикордонний кодекс ЄС не встановлює правил доведення спонсорства, однак дозволяє декларувати спонсорство «у разі, якщо це не передбачено національним законодавством». Натомість на практиці декларування спонсорства не викликає жодних проблем, але лише у разі, якщо подорожуючі мають спільний маршрут та мету перебування на території ЄС, що підтверджено документально.

 • Чи можна по безвізу поїхати до країн ЄС, аби народити дитину? Які документи треба оформити?

  Законодавство ЄС не забороняє безвізові поїздки для отримання медичних послуг, у тому числі для народження дитини, однак лише у разі, якщо термін перебування не перевищуватиме 90 днів. Цей термін є доволі стислим, оскільки оформлення документів на дитину (зокрема паспорта громадянина України) може затягнутися. Радимо проконсультуватися у посольстві України у відповідній державі щодо можливої процедури та її термінів.

  У разі перевищення терміну у 90 днів ви матимете статус порушника міграційного законодавства із відповідними наслідками (депортація, заборона в’їзду) під час повернення додому. Винятки з гуманітарних причин можливі, але малоймовірні.

  Разом із тим низка країн-членів ЄС дозволяє оформлювати національну візу для тривалого медичного догляду, яка допоможе офіційно обійти 90-денне обмеження.

  У більшості країн ЄС, у тому числі у всіх тих, що найбільш відомі своїми медичними послугами, народження дитини не дає їй права на громадянство відповідної країни. Водночас є окремі держави-члени ЄС, в яких дитина може отримати громадянство ЄС на підставі місця народження – у разі відмови від українського громадянства.

 • Як підготуватися до подорожей з домашніми тваринами до країн ЄС

  Підготовка до подорожі з домашніми тваринами – це справа не одного місяця. Тож до вашої уваги основні правила вивезення домашніх улюбленців з України та ввезення їх до ЄС.

  1. Чи вплинув безвізовий режим на правила перетину кордону ЄС з домашніми тваринами?

  Ні. Правила ввезення до ЄС тварин однакові для всіх третіх країн та територій, що не входять до Європейського Союзу. Ці правила поділяються на уніфіковані – для всього ЄС у цілому – й стосуються ввезення котів, собак та домашніх тхорів (фреток), та специфічні – національні, що регламентують ввезення цих та інших тварин до кожної окремої країни ЄС. Спеціальні режими перетину кордону – безвізовий режим між ЄС та Україною – ніяк не впливають на ці правила. Тобто для домашніх улюбленців нічого суттєво не змінилось.

  1. Які вимоги для ввезення до ЄС домашніх тварин з території України: документи, вакцини, аналізи?

  Існують як правила ввезення до ЄС, так і правила вивезення тварин з України. І вони не завжди співпадають, тому потрібно уважно вивчити перелік необхідних документів для обох кордонів.

  Ввезення тварин до ЄС згідно із законодавством ЄС

  Законодавство ЄС приділяє головну увагу трьом видам тварин – котам, собакам та домашнім тхорам, адже саме ці тварини можуть хворіти на сказ. З урахуванням вимог щодо віку тварини для первинної вакцинації та аналізу крові на титри антитіл до сказу ваш улюбленець не може бути ввезений до ЄС, якщо його вік менше 7 місяців.

  Власники повинні виконати наступні вимоги та мати при собі такі документи для ввезення цих видів тварин до ЄС:

  • унікальне маркування тварини у вигляді вживленого під шкіру мікрочіпа-передавача Детальніше про цей пристрій можна дізнатися тут:

  https://www.tracer.com.ua/microchip.php?lang=ua

  • вакцинація проти сказу

  Тварина (кіт, собака чи тхір) у віці від 12 тижнів має бути вакцинована ветеринаром.

  • довідка про аналіз крові на наявність титру антитіл до вірусу сказу

  Наразі єдиною лабораторією в Україні, що входить до переліку сертифікованих лабораторій Європейського Союзу, є Державний науково-дослідний інститут з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи. http://vetlabresearch.gov.ua/

  • сертифікат про здоров’я тварини

  Домашні тварини для некомерційного переміщення до ЄС мають супроводжуватися ветеринарним сертифікатом третьої країни (ветеринарний сертифікат на мовах країн-членів ЄС викладений на сайті http://ec.europa.eu/food/animal/liveanimals/pets/nocomm_third_en.htm).

  Цей сертифікат видається прикордонним державним інспектором ветеринарної медицини на підставі ветеринарного свідоцтва Ф-1, виписаним державним лікарем ветеринарної медицини.

  Прикордонні державні інспектори ветеринарної медицини заповнюють та затверджують (підписом та печаткою на кожній сторінці) вищезгаданий ветеринарний сертифікат.

  • декларація відповідальної особи/власника тварини

  Власник або особа, відповідальна за тварину під час перевезення, повинна пред’явити декларацію відповідно до зразка, наведеного у частині 3 Додатку IV Регламенту (ЄС) 577/2013. Форму декларації розміщено на сайті vetcontrol.org.ua/download/perevoz%20tvarin%20do%20EC.docx

  • попередня протипаразитарна обробка собак проти ехінококозу (Echinococcus multilocularis), які вивозяться до Фінляндії, Ірландії, Мальти, Норвегії та Великої Британії

  Обробка повинна проводитися ветеринаром не раніше ніж за 120 годин і не пізніше ніж за 24 години до моменту запланованого в’їзду до країни призначення. Обробка має бути підтверджена ветеринаром у відповідному розділі сертифіката здоров’я тварини.

  На додаток до цих вимог існують також національні правила ввезення для кожної окремої країни ЄС. Вони регламентують окремі вимоги кожної країни. У тому числі заборона на ввезення тих чи інших порід (наприклад, деяких агресивних порід собак), а також вимоги до ввезення всіх інших типів тварин, окрім собак, котів та тхорів. Національні правила кожної країни можна знайти тут: https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/ms-websites_en

  Правилами ЄС регламентуються конкретні пункти в’їзду подорожуючих з тваринами. Список пунктів можна знайти тут: https://ec.europa.eu/food/animals/pet-movement/eu-legislation/non-commercial-non-eu/tpe_en

  1. Скільки тварин можна одночасно ввозити до ЄС?

  Мандрівка з домашніми улюбленцями є формою некомерційного переміщення тварин до Європейського Союзу. Аби ввезення собак, котів та домашніх тхорів до країни ЄС не вважалося комерційною операцією (торгівлею), необхідно забезпечити виконання наступних вимог:

  • переміщувати одночасно не більше 5 тварин;
  • не мати комерційного інтересу та не передавати тварину у власність іншим особам;
  • перевозити тварину в супроводі господаря (власника) або особи, відповідальної за тварину під час перевезення.

   

  1. Чи достатньо виконати вищезазначені вимоги для вивезення тварин з України?

  Правила вивезення тварин з України включають в себе всі вищезазначені правила ввезення до ЄС, однак мають ще декілька додаткових пунктів.

  Для отримання міжнародного сертифіката на кордоні власник тварини повинен представити ветеринарне свідоцтво Ф-1 Вет, виписане державним лікарем ветеринарної медицини. Така форма видається не раніше ніж за три дні до виїзду тварини за кордон. Для отримання цього свідоцтва потрібні:

  • реєстрація тварини за місцем утримання;
  • електронна ідентифікація. Вживлений під шкіру тварини мікрочіп має відповідати стандартам ISO 11784, ISO 11785;
  • ветеринарний паспорт міжнародного зразка (фото тварини, якщо вона досягла 1 року);
  • вакцинація проти сказу (для собак, котів або тхорів).

  Додатково законодавство України для вивезення тварин вимагає наступне:

  • дегельмінтизацію та обробку тварини проти ектопаразитів з відмітками лікаря ветеринарної медицини у ветеринарному паспорті. Лікування від глистів та кліщів має бути проведене між 48 та 24 годинами до виїзду;
  • довідку про племінну цінність тварини із зазначенням її оціночної вартості;
  • ліцензований контейнер для транспортування тварини, який надійно замикається (IATA).

  У будь-якому разі ми рекомендуємо проконсультуватися з вашою ветеринарною клінікою щодо всіх необхідних документів та правил вивезення/ввезення окремих типів тварин з України до конкретних країн ЄС.

  ВАЖЛИВО! Не залишайте питання консультації на останні дні перед можливою мандрівкою. Якщо ваш улюбленець – кіт, собака чи тхір, то виконання вимог щодо тестування на антитіла до сказу потребує кількох місяців. Виготовлення інших документів та виконання окремих національних вимог також забирає багато часу. Якщо ви не почнете підготовку завчасно, вашого улюбленця можуть не випустити з України.

  1. Яким чином транспортується тварина?

  У ліцензованому контейнері для транспортування тварини, який надійно замикається (IATA).

  • Необхідно повідомити про намір перевезти тварину працівникові авіакомпанії під час бронювання авіаквитка або як мінімум за 36 годин до вильоту.
  • Загальна вага тварини та контейнера має становити менше 8 кг. Якщо вага перевищує 8 кг, тварин перевозять у багажному відділенні.
  • Без контейнера можна перевозити тільки собак-поводирів (з намордником і на повідку). Потрібно мати сертифікат про навчання собаки-поводиря.
  • Перевезення тварин у літаку зазвичай оплачується за тарифом для наднормативного багажу (фактична маса тварини разом з контейнером). Безкоштовно провозити можна тільки собаку-поводиря.

  ВАЖЛИВО! Зазначені правила та вимоги є загальними для більшості авіакомпаній. Але не всі авіакомпанії і не на всіх рейсах дозволяють перевозити тварин. Кожна авіакомпанія має свої додаткові правила перевезення тварин, тож подбайте про з’ясування вимог конкретної авіакомпанії завчасно.

  ______________________________________________________________________________

  За додатковою інформацією звертайтеся до PR-менеджера Наталії Шумейко: [email protected], +380 681 143 820

  Довідкова інформація: комунікаційна кампанія «Відкрий Європу» має на меті інформувати українців про правила та переваги безвізового режиму з ЄС. Кампанія фінансується Представництвом Європейського Союзу в Україні та реалізується німецькою компанією GOPA Com., членом GOPA Worldwide Consultants (Gesellschaft für Organisation, Planung und Ausbildung), у партнерстві з Change Communication (Україна).

 • Чи можу я подорожувати до країн ЄС автостопом у межах безвізового режиму? Які документи я маю пред’явити на кордоні?

  Так, ви можете подорожувати країнами ЄС автостопом, на велосипеді та навіть пішки! Ваше завдання – переконливо й аргументовано пояснити прикордоннику мету та умови вашої подорожі. Бажано – мовою тієї країни, до якої ви прямуєте, або англійською. Ви маєте переконати прикордонника у тому, що не плануєте порушувати міграційне законодавство країни ЄС. Тобто не збираєтеся нелегально працювати та перевищувати термін перебування – 90 днів протягом 180-денного періоду, а також пояснити, що у вас є продуманий маршрут подорожі та визначена орієнтовна дата повернення в Україну.

  Прикордонник повинен також переконатися, що ви розумієте, де та як будете ночувати, і тому в нагоді буде орієнтовний план зупинок на ніч. Не турбуйтеся, якщо він нечіткий: автостоп, похід чи поїздка на велосипеді передбачають, що у вас є кілька варіантів, де настане ніч. Але ви маєте знатися на правилах ночівлі у країні – примір, у деяких державах Європи не дозволено ставити намети де заманеться, в такому разі бажано запланувати ночівлю в кемпінгах.

  І, нарешті, не забувайте про кошти для перебування. Подорожуючого, який не має бронювання готелів чи визначених місць ночівлі, спитають про це з більшою імовірністю, ніж звичайного туриста.  

  Не буде зайвим роздрукувати свій маршрут із Google maps. Прикордонник може і не спитати вас про це, однак якщо у нього виникнуть найменші сумніви й він забажає переконатися, що ви дійсно запланували таку подорож, цей план буде наочним доказом ваших намірів.

  Детальніше про те, як підготуватися до поїздки країнами ЄС, читайте тут.

Поставити запитання